O čem se mlčí

O čem se mlčí – Rudolf Jindrák

October 26, 2021 Stanislav Novotný / Rudolf Jindrák Season 2021 Episode 24
O čem se mlčí
O čem se mlčí – Rudolf Jindrák
Show Notes

Stanislav Novotný se ptá Rudolfa Jindráka jak máme číst výsledky německých voleb

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Dobrý den, Vážení diváci! Vítám Vás při sledování dalšího dílu z cyklu O čem se mlčí. Historie nám přisoudila silného a vlivného souseda, Německo. Ať už k němu máme jakýkoliv vztah, jistě všichni uznáte, že bychom měli mít dobrý a pokud možno všestranný vhled do dění za naší západní hranicí. Nedostatek obezřetnosti v kombinaci s iracionální důvěrou v nezištnou cizí pomoc nás už jednou málem připravily o samotnou národní existenci. A protože 26. září se konaly volby do německého Spolkového sněmu, nemohu se nezeptat odborníka nad jiné znalého, bývalého dlouholetého velvyslance v Německu, Rakousku a Maďarsku a také bývalého náměstka ministra zahraničí a současného ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka. Jak máme číst německé volby, výsledky německých voleb? Přestože probíhají složitá koaliční jednání, mám pocit, že už možná můžeme vysledovat určitý trend, změnu kurzu německé politiky do budoucna. Jak se například bude chovat Německo v migrační politice? Jak se bude chovat v politice energetické, když nám dnes hrozí bezprecedentní krize v celé Evropě? Zajímá mě také, jestli budou prudčeji, ostřeji realizovat „zelený úděl“.

Rudolf Jindrák (diplomat, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky)
Předně jsem rád, že se německým volbám tolik věnujeme. Myslím si, že Německo, na rozdíl od jiných zemích, je tou zemí, která přímo ovlivňuje českou domácí politiku. Nejen politiku, ale i ekonomiku a další. To je ten velký omyl, si myslím, že někdo říká, že Rusko je tím hlavním tématem, které se má promítat do české vnitřní politiky. Není tomu tak.
Je to Německo a myslím si, že právě různé vrtochy některých německých politiků, a nejenom německých politiků, směrem do zelena, do… nechci říct migračně… nám svým způsobem komplikují přímo náš život. Takže se tím zabývat musíme a samozřejmě si musíme vyhodnocovat programy politických stran. Myslím si, že konstelace, která nastane v Německu, nebude úplně změnou k lepšímu.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií) Jaký vliv má současné Německo na naši politiku a ekonomiku)
Rudolf Jindrák (diplomat, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky) Vliv má, je to otázka provázanosti ekonomik. Celý život odmítám tezi o tom, že jsme sedmnáctou zemí Spolkové republiky Německo. Myslím, že sedmnáctou zemí nejsme, bavíme se česky, máme svoji historii.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Spousta ministrů, spousta politiků a různých aktivistů by si přála, abychom byli součástí Spolkové republiky Německo.

Rudolf Jindrák (diplomat, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky) Nechci použít výraz vlastizrada. Myslím, že toto má určitou charakteristiku, přiléhavé vyjádření této věci. Neříkám, že máme s Německem bojovat. To prostě není součástí současné politiky. My jsme členy Evropské unie, jsme společně členy NATO, tak si myslím, že máme spolupracovat. Samozřejmě si přitom zachovat určitou rovnou páteř v tom smyslu, že máme své priority, které také dokážeme říci a dokážeme je do očí říci i našemu partnerovi.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií) Roste ovšem počet lidí, kteří mají pocit, že vazby na našeho západního souseda jsou víceméně koloniální, do určité míry devótní, že jsou vlastně vazalského charakteru. Jak cítíš naši pozici?

Rudolf Jindrák (diplomat, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky) To si úplně nemyslím. Samozřejmě záleží na osobnostech politiků, do jaké míry dokáží svým způsobem komunikovat, dokáží mít svůj vlastní názor. Nebudu říkat žádná jména, navíc jsme v předvolební době, ale myslím si, že zrovna oba dva prezidenti, mám na mysli Václava Klause a Miloše Zemana, dokázali vždycky rovnat jednat se svým partnerem, s kancléř