O čem se mlčí

O čem se mlčí – Pavel Chrastina

October 26, 2021 Stanislav Novotný / Pavel Chrastina Season 2021 Episode 26
O čem se mlčí
O čem se mlčí – Pavel Chrastina
Show Notes

Stanislav Novotný se ptá Pavla Chrastiny na budoucnost V4

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)

Dobrý den, Vážení diváci! Vítám Vás při sledování dalšího dílu z cyklu O čem se mlčí. Také vám vadí, jak ideologové, demagogové a obchodníci s vlažnou vodou posouvají naši republiku ve svých podbízivých frázích jednou na východ a podruhé na západ? Pokud ano, navrhuji, abychom se společně podívali na mapu a domluvili se, že jsme na první pohled země středoevropská a že s tímto faktem žádný režim ani jeho manipulátoři či takzvaní spojenci nehnou. Máme svoje dějiny, kulturu a tradice, které jsou dány právě a především tímto geografickým postavením. Z tohoto postavení bychom měli vycházet i při formování principů naší zahraniční politiky. Do studia přišel někdejší spoluzakladatel skupiny Olympic, filmový dokumentarista, vynikající textař a skvělý publicista Pavel Chrastina. Jak rozumíš geopolitickému postavení České republiky? Máme i nadále na sebe brát cizí identitu, bojovat nějaké cizí války a za cizí zájmy anebo bychom už měli konečně přejít k tomu, že bychom měli hájit vlastní středoevropskou identitu a bojovat za své vlastní zájmy?

Pavel Chrastina (zakladatel hudební skupiny Olympic, publicista)
Když jsem začínal psát na tato témata, velice jsem ocenil existenci spolku, protože už byl nějakým způsobem ustavený. Všechny bývalé komunistické země mají spoustu společného, hlavně za sebou mají zkušenost totality. Visegrádskou smlouvou, visegrádskou čtyřku myslím.
Mají za sebou zkušenost čtyřicetileté totality, to znamená, že se ke všemu, co dneska přichází z tzv. západu nebo zemí, kterým říkáme západní, k tomu máme úplně jiný vztah než země jako Holandsko, Dánsko atd. Je potřeba si tohleto uvědomit, je potřeba na tom stavět a je potřeba opravdu tento region posilovat. Posilovat jeho svébytnost a jeho soudržnost. To, co se bude teď dít, s případnou změnou vlády, která pravděpodobně nastane, nedává dost dobrý výhled do budoucna. Už je tady někdo, kdo chce být ministrem zahraničí a říká: visegrádská čtyřka je málo demokratická. Tihle lidi prostě otáčejí o 180 stupňů, co je bílé, je najednou černé. O tom jsem taky napsal jednu písničku, jmenuje se Z bílé černou. Tehdy se nelíbila a dneska je doba, kdy se nelíbí znovu, protože princip je úplně stejný. Vždycky, když se blíží totalita, tak se najde síla, která převrací pravdu, vzhůru nohama, převrací na opak.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Takže ty jsi pro to, aby se naopak visegrádská čtyřka posílila, případně ještě rozšířila a vytvořil se blok, který by nás bránil před případným chaosem, ke kterému dojde nepochybně v Evropské unii?

Pavel Chrastina (zakladatel hudební skupiny Olympic, publicista)
Visegrádská čtyřka je jediná naděje, jak z tohoto všeho, do čeho jsme se dostali - není to zrovna příjemné se podívat na to, kam směřuje celá Evropská unie - jak z toho vybruslit jakžtakž s odřenýma ušima. Jsem bytostně přesvědčený o tom, že visegrádská čtyřka, která už teď reprezentuje téměř 70 miliónů lidí, je strašná síla. Je to jeden velký národ, který dneska ovládá Evropskou unii, což jsou Němci. To už chybí jenom dalších 10 miliónů. A tady je naděje, že k visegrádský čtyřce by se ještě možná nějaký ten milión různých jiných národů, až uvidí, co se děje, že by se k ní přidalo.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Tos mi nahrál na další otázku, protože to, že by ten blok posílil, by také znamenalo, že bychom se cítili kolektivně bezpečněji proti velkému mono-molochu, který dnes představují Německo a samotná Evropská unie, pod jeho diktátem.

Pavel Chrastina (zakladatel hudební skupiny Olympic, publicista)
Samozřejmě. To je princip: když se člověk nepoučí z dějin, tak je odsouzen k tomu si ty dějiny prožít znovu. To se děje téměř masově, Němci se moc nepoučili ze svých dějin. Nás se to bezpochyby týká taky.
Musíme se podíva