O čem se mlčí

O čem se mlčí - Ivan Noveský

October 29, 2021 Stanislav Novotný / Ivan Noveský Season 2021 Episode 30
O čem se mlčí
O čem se mlčí - Ivan Noveský
Show Notes

Stanislav Novotný se ptá Ivana Noveského co je to za skupinu lidí, která zdražuje cenu energie mezi výrobcem a spotřebitelem

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)

Dobrý den, Vážení diváci! Dodavatelé energií ze skupiny Bohemia Energy oznámili ukončení činnosti i dodávek plynu elektřiny 900 000 zákazníkům.
Jejich selhání silně poškodilo konkrétní spotřebitele a jejich blízké.
Ti byli totiž bez řádného varování postaveni před holý fakt, že si budou muset energie náhle koupit za násobně vyšší ceny. Energetický regulační úřad proto přispěchal rychle s vyhlášením, že prověří všech 434 dodavatelů, aby zjistil, zda mají zajištěný dostatek energie na dodržení svých závazků vůči spotřebitelům a podnikům. Kromě logické otázky "A cože dělal ERÚ doposud?" se nabízí další velezajímavé téma: Proč působí na našem energetickém trhu, slovy "čtyři sta třicet čtyři" obchodníků s energiemi? S kým jiným si tyto základní otázky vyjasnit než s bývalým prvním místopředsedou právě zmíněného Energetického regulačního úřadu Ivanem Noveským. Vysvětli divákům, co to je za skupinu lidí, která stojí někde mezi distributory a výrobci energií a spotřebitelem? Co to je za lidi, kteří tímto způsobem zdražují cenu energie? Kdo vytvořil právní rámec pro jejich působení? A pokud byla Evropská unie, kdo implementoval tento legislativní rámec do České republiky?

Ivan Noveský (bývalý 1. místopředseda ERÚ)
Problém nastal v roce 2006-2007, kdy se rozjel tzv. unbundling.
Unbundling znamenal rozsekání dosud fungujících jednotlivých obrovských společností v elektroenergetice, jako byl např. ČEZ. Osekání na jednotlivé části a vytvoření nové skupiny lidí, která se zabývá pouze přeprodáváním, která v podstatě nemá, mohlo by se říct, teoreticky žádný majetek, žádné sítě, nic, žádnou odpovědnost a pouze přeprodává. Čili vytvořili se obchodníci, řekl bych s teplou vodou, v tomto případě s energií. Bohužel tady nastalo selhání, za které svým způsobem nemůže Česká republika, protože to přišlo z Bruselu jako tvrdý požadavek a je to v rámci nového energetického zákona.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Trochu to zavání nějakým chtění, že se tímto způsobem ze systému vyvádějí peníze.

Ivan Noveský (bývalý 1. místopředseda ERÚ)
To je sice pravda, ale například už v červnu 2017 se do tohoto systému snažila zasáhnout tehdejší paní předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, protože říkala: Pojďme se podívat, když se udělá chyba. Chyba se dá udělat. V energetice je každá chyba příšerná, protože všechny chyby trvají strašně dlouho, napravování chyb trvá strašně dlouho, stojí to obrovské peníze. Říkala: Pojďte, udělali jsme chybu, udělala se chyba s unbundlingem, pojďme se podívat, co se s tím dá dělat. Jenom společnost ČEZ do unbundlingu dala více než 2 miliardy korun. Ale ty 2 miliardy neplatil ČEZ, to platili spotřebitelé. Vždycky všechno zaplatí koneční spotřebitelé.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Myslíš si, že ERÚ požene k odpovědnosti Bohemia Energy a jmenovitě i majitele pana Tesaříka? Bude se nějakým způsobem kompenzovat to, co si řekne tzv. dodavatel poslední instance - zní to hrozně, jako z nějakého pohřebnictví - který si řekne spotřebitelům. Bude možné potom kompenzovat cenu, třeba z peněz Bohemia Energy?

Ivan Noveský (bývalý 1. místopředseda ERÚ)
Obávám se, že tam žádné peníze asi nezůstanou. Ale to samozřejmě nemohu predikovat. Problém je v jiné věci, protože tady se ukončila činnost, proč? Ta společnost, včera jsem kontroloval všechny dostupné veřejné dostupné rejstříky, má platnou licenci. Ta společnost není v insolvenčním rejstříku čili vůbec nemá důvod ukončovat smlouvy na dobu určitou, které jsou s lidmi, tam není žádný právní titul.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
To už skoro vypadá na to, že by se možná celá věc měla prošetřit tre