O čem se mlčí

O čem se mlčí - Miroslav Ševčík

November 12, 2021 Stanislav Novotný / Miroslav Ševčík Season 2021 Episode 35
O čem se mlčí
O čem se mlčí - Miroslav Ševčík
Show Notes

Stanislav Novotný se ptá Miroslava Ševčíka na státní rozpočet a další fiskální aspekty politiky nové koalice, která rychle zapomíná na předvolební sliby

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)

Dobrý den, Vážení diváci! Povolební koalice předvolebních koalic se chystá do Strakovy akademie a máme se prý na co těšit, neboť dojde ke změně, a to sice k lepšímu. Než se však té velké radosti dočkáme, podívejme se pro jistotu na finanční předpoklady oněch lepších zítřků.
Před volbami nám slepenec Spolu sliboval méně rozhazovačnou politiku s tím, že ročně jejich případná vláda uspoří 125 miliard korun českých.
Dnes už nová koalice hovoří o pouhých 100 miliardách úspor a navíc hodlá rozmnožit řady ministrů hned o 3 činovníky, jež bez patřičných úřadů jistě nezůstanou. Do toho všeho propukla v Evropě energetická krize coby důsledek eurounijní zelené politiky vypuštěné ze cvokhauzu. Neadekvátní proticovidová opatření fatálně prohloubila státní dluh a poškodila celá ekonomická odvětví. Dnes je tu se mnou národohospodář Miroslav Ševčík, a to proto, aby okomentoval případné sestavování státního rozpočtu, popřípadě další fiskální aspekty politiky nové koalice. Jak byste sestavoval vy sám rozpočet, v situaci, kdy už na nás dopadly a ještě dopadnou rány egyptské?

Miroslav Ševčík (národohospodář)
Samozřejmě bych se nejdříve poučil z historie, a to poučení můžeme vzít například z osmdesátých let od Rogera Douglase na Novém Zélandu, který, byť byl labourista, vytáhl Nový Zéland z hrozného srabu a postavil tuto zemi do čela zemí, které jsou dneska na prvních místech v indexu ekonomické svobody a které jsou na prvních místech právě i v tom, že hospodaří poměrně zodpovědně. Pak bych se poučil od Bati. A samozřejmě bych se snažil nevyhazovat peníze. Je naprosto stupidní, úsměvné a směšné to, co se nám snaží namluvit stávající vytvářeči vlády, že ty 3 další úřady nepřinesou další náklady. My to vidíme, jsou to sice jednotlivé miliony, které se ale pak skládají do desítek a stamiliónů.
Týká se to například i dalších funkcí v Poslanecké sněmovně. Něco nám slibovali, ale určitě to plnit nebudou.

Konkrétně bych postupoval tak, že všechny kapitoly rozpočtu, které máme v našem státním rozpočtu, je jich 48, bych zvážil, jestli všechny musí být. Na svém seznamu mám asi 7 kapitol, které by tam nemusely být, ale to se nepodaří udělat na příští rok, to by byla spíš záležitost dalších let. U všech těchto kapitol bych rozdělil do tří skupin tak, aby se v první skupině, kde by byla většina těchto kapitol, by ten, který spravuje tuto kapitolu, dostal za úkol: Tady máš rozpočet, který bude na úrovni letošních výdajů a snížíš tyto celkové výdaje o 10 %. Jestli to neumíš, tak tady máš podmíněně do června, abys to udělal. Když to neuděláš, běž pryč. Každá kapitola má svou "vatu". Když odcházejí ministři, kteří nedělají politiku, to přiznávají. Ale samozřejmě ti, co tam budou přicházet, tak to nebudou chtít, protože bucho chtít na přerozdělování co nejvíce peněz.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Co politické tiskovky?

Miroslav Ševčík (národohospodář)
Politické tiskovky ovládají svět prostřednictvím Billa Gatese a Sorose a u nás je to obdobně. Tzn. samozřejmě těch by se to dotýkalo jako prvních, protože tyto peníze daňových poplatníků jdou do kapes soukromých osob a v žádném případě by to tak nemělo být. Jsou tady určité, možná až vyšší částky. My víme, že pro příští rok je například plánován nárůst zhruba o 14-15 miliard do rozpočtu ministerstva obrany a víme, že nejsme v Afghánistánu. Nemusíme teď podle mého názoru pořizovat 12 vrtulníků za 17 miliard, i když to nejde do příštího rozpočtu, jenom do příštího roku. Nemusíme nakupovat zbraňové systémy z Francie a z Izraele, nemusíme ani do budoucna nakupovat takové a takové pandury. Stačí nám to, co bychom si byli schopni vyrobit, protože my jsme byli v tomhle soběstační a nemusíme to nakupova