O čem se mlčí

O čem se mlčí - Erik Best

November 26, 2021 Stanislav Novotný / Eric Best Season 2021 Episode 38
O čem se mlčí
O čem se mlčí - Erik Best
Show Notes

Stanislav Novotný se ptá Erika Besta, proč existuje hluboký stát (deep state), který slouží pouze úzké vrstvě super bohatých oligarchů.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Dobrý den, Vážení diváci! V roce 2014 publikoval dlouholetý zaměstnanec kongresu Spojených států Mike Lofgren esej, ve kterém došel k závěru, že
skutečnou moc v USA mají vybraní politici a nikým nevolení finančníci, úředníci, soudci, členové tajných služeb či představitelé technologických gigantů. Jinými slovy, že reálnou moc příliš neovlivňují volby a demokratické procesy. O dva roky později Lofgren úvahy rozvinul v knize Hluboký stát, anglicky Deep state, s podtitulem Úpadek ústavy a vzestup stínové vlády, kde dokonce kongres přirovnal k loutkovému divadlu. A Amerika měla o čem přemýšlet. Vzhledem k tomu, že i naši politici a různé vlivové politické ziskovky prosazují vehementně zájmy různých amerických struktur, máme i my právo na rozsáhlou diskusi na téma: Kdože v reálu řídí onen americký "hluboký stát" a komu tím pádem slouží naši lokajové? Do studia přišel americký novinář, politický analytik a komentátor Erik Best. Jak je to s hlubokým státem, s tím deep state? Slouží skutečně úzké vrstvě super bohatých oligarchů, jak si cvrlikají vrabci nejenom na amerických střechách?

Erik Best (novinář)
Myslím si, že ne tak přesně. Spíše si myslím, že existuje nějaká americká politika. Říká se, že jsou určitá témata, která jsou akceptovatelná. Teď je módní mluvit o tom, že to je Overtonovo okno. To znamená, že máme politické názory na levé straně, na pravé straně, mezitím jsou různé názory, všechno je akceptovatelné. Jenom když jsou radikální, na pravé, na levé straně, tak už nejsou. Všechno mezi tím je akceptovatelné. A ti, kteří propagují deep state, hluboký stát, jsou víceméně ti, kteří jsou v rámci spektra, co je povoleno, a propagují tuhle politiku. Nemyslím si, že můžeme říci, že to slouží jenom jedné skupině. Jestli ano, tak ta skupina je obrovská, protože v Americe máme, to je velký stát, přes 300 miliónů lidí. Těch zájmů je tam opravdu hodně, ale směr je vždycky stejný a ten směr je v rámci toho okna. Takže to, co je povoleno, je v tom a všechno jinak je mimo. To je, co slouží. Občas to jsou bankéři, kteří z toho nejvíce těží, občas různí průmyslníci atd. Teď jsme ve fázi, kdy jsou to bankéři.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Lofgren došel k závěru, že politická struktura, respektive samotný deep state, je prakticky neměnitelná, protože prakticky se prostupuje republikánská a demokratická strana a nijak do toho systému nelze zvenku vstoupit. To znamená, že voliči příliš velký vliv na proměny deep state nemají.

Erik Best (novinář)
S tím bych souhlasil, až na to, že přesně nevím, co myslíte, když říkáte, že jsou to ti samí lidé. Myslím si, že vlastně není důležité, kdo to je. Jednotlivci nejsou v tom systému vůbec důležití, je to otázka, jakou politiku propagují a v jakém směru to jde. Myslím si, že důležitý moment je, když asi před 60 lety začal ten směr být negativní, alespoň v mých očích. To znamená, že co bylo předtím, bylo víceméně v zájmu Spojených států jako takových. Teď si myslím, že to není a je to příliš v zájmu těch zainteresovaných lidí. To je ten problém. Není problém, že existuje nějaká skupina lidí, ale že propagují zájmy, které nejsou prospěšné pro Spojené státy.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Říkal jste, že dnes to jsou především bankéři, eufemisticky se jim také říká globalisté. Globalisté sledují své vlastní zájmy, ale skrz deep state mají velkou možnost používat stát ke svým cílům, ke svým soukromým cílům. To je na tom asi to nejvíce nebezpečné, že mohou používat tajné služby, celý špiclovací a technologický aparát, že mohu používat hlavně rozpočet.

Erik Best (novinář)
To ano. Nemyslím si ale, že to jsou soukromé zájmy v tom smyslu, že "já chci udělat tohle a t